692,802 unikalne wizyty
Nawigacja
Burzowy radar
Mapa burzowa Polski
Mapa ostrzeżeń meteo
Mapa ostrzeżeń dla Polski
O nas


OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W ZABAWIE
Rok założenia 1912
Liczba członków - 26


Rys historyczny

Historia powstania OSP w Zabawie sięga początku XX wieku i stanowi integralną część dziejów wsi Zabawa. Pierwszymi założycielami byli Józef Łoś i Józef Lechowicz, którzy w 1904 roku zebrali 12 ochotników i utworzyli nieformalną, bez mundurową grupę strażacką. Nie można dokładniej opisać jej funkcjonowania w pierwszych latach działalności, ponieważ nikt z członków nie żyje, a żadna dokumentacja nie istnieje; kronika nie była prowadzona. Ówczesna jednostka dysponowała sikawką ręczną ze zbiornikiem umieszczonym na kołach. Strażacy wybudowali z pomocą mieszkańców wsi mały budynek, Remizę Strażacką, który był ich siedzibą przez długie lata .Mundurowa jednostka OSP w Zabawie powstała w 1912 roku. Założycielem był Franciszek Prorok. Po dwóch latach został ufundowany sztandar ze zbiórki społecznej a następnie poświęcony. W następstwie został wybudowany w czynie społecznym budynek Domu Strażaka w Zabawie.

Od 1912 do 1974 roku strażacy dysponowali konną bryczką. Zabytkowa bryczka-obiekt muzealny stoi teraz przed budynkiem straży pożarnej jako pamiątka tamtych czasów. W 1974 roku, dzięki staraniom ówczesnego naczelnika pana Franciszka Gałkowskiego, jednostka OSP otrzymała samochód gaśniczy „Star” o pojemności zbiornika na wodę 3,5 tys. litrów.

Od 1995 roku funkcję naczelnika OSP w Zabawie pełni dh Zdzisław Hanek, związany z jednostką od 28 lat. W 1999 roku odbył się w Zabawie Gminny Zjazd Członków Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych, w którym uczestniczyli przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Na takich spotkaniach uczestnicy dzielą się swoimi doświadczeniami, omawiają nurtujące ich problemy. Początkiem nowego tysiąclecia zostały zakupione ubrania bojowe typu „Nomex” i ubrania koszarowe. Strażacy odnowili i wyremontowali mający już kilkadziesiąt lat budynek „Dom Strażaka w Zabawie”(wstawiono plastikowe okna, wymalowano ściany, pokryto sale parkietem, doprowadzono wodę), jak również własnymi siłami zaadaptowano wolne pomieszczenia i utworzono nowe miejsce w garażu pod drugi bojowy samochód pożarniczy . Od 2000 roku istnieje mieszana Młodzieżowa Drużyna Strażacka, do której należą uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Zabawie. Młodzi aktywnie uczestniczą w czynnościach strażackich, zapoznając się w ten sposób z zadaniami i pracą doświadczonych kolegów. Co roku organizowane są zawody sprawnościowe, w których biorą udział jednostki OSP, w tym drużyny młodzieżowe, walcząc o tytuł najlepszej jednostki strażackiej. W 2004 roku jednostka otrzymuje ciężki samochód gaśniczy marki Jelcz. Rok 2005 zapoczątkował nowy okres w dziejach OSP Zabawa. Skutkiem starań władz OSP w listopadzie 2005 roku jednostka zostaje włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. „Ochotnicy” zawsze służą swoją pomocą w razie potrzeby. W skali rocznej wzywani są około 120 razy zwłaszcza w sezonie letnim, głównie do gaszenia pożarów zabudowań gospodarczych i podpaleń pobliskiego lasu jak również do wypadków. W razie zagrożeń powodziowych, umacniają wały rzeki Kisieliny, kontrolują odczyt poziomu wody.

Źródło :
OSP Zabawa

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

04-04-2017 06:14
[b]ск&#10
72;ча&#10
90;ь сек
унд
оме
р 2013 &am

03-03-2017 00:08
New in comodo system cleaner portable. AnvSoft Photo Flash Maker Professional v5.50 Final Ml Rus. alawaren profiler the hopscotch killer., zuk z zebra gifts cheapest smartphone plan quebec [url=https:

02-03-2017 16:58
Отч
его
KIA не хоч
ет вез
т&#

01-03-2017 22:57
Kazdy zalacznik opatrzony jest informacja o typie pliku orajego nazwie. CyberLink PowerDirector 8.00.2013 + keygen-CORE Compressed only by greathassan. AutoCAD.2010.[32-B
it] - English by NLT-Release.,

01-03-2017 03:51
Build vit registry fix pro. JustCloud Setup exe SKIDROW. KMPlayer., blue book it breathless punta vphone s8 i beam [url=https://china
smartphones87.word
press.com/2017/02/
10/meizu-pro-5-buy
-land]meizu p